Menu
 United Kingdom Police Helmets
 United Kingdom Police Caps
 United Kingdom Police Patches
 United Kingdom Police Badges
 Umundurowanie - Uniforms PL
 Czapki - Caps PL
 Kaski - Helmets PL
 Wyposażenie - Equipment PL
 Galanteria, dodatki
 Dystynkcje - Ranks PL
 Odznaki - Badges PL
 Naszywki - Patches PL
 Poszukiwane - Wanted
 Polecane strony - Recommended pages

Umundurowanie Milicji Obywatelskiej PRL
Kurtka gabardynowa kapitana MO. Zapinana na 3 guziki. Wzór ten wprowadzony został na mocy Zarządzenia nr 67/62 MSW z dnia 04.04.1962r.
Bluza gabardynowa szeregowca MO.
Bluza gabardynowa plutonowego MO. Oznaki stopni wyszywane bezpośrednio na naramiennikach.
Bluza służbowa letnia z materiału tropik dla podoficera MO z naramiennikami obszytymi do stopnia sierżanta MO
Bluza gabardynowa podporucznika MO. Gwiazdki wyszywane bajorkiem. Bluza uszyta w 1975 roku. Na kołnierzu patki oficerskie starszego typu (większe o wymiarach 7,5 x 4cm).
Bluza gabardynowa porucznika MO. Gwiazdki wyszywane bajorkiem. Na kołnierzu patki oficerskie starszego typu (większe o wymiarach 7,5 x 4cm).
Bluza gabardynowa Kapitana MO. Gwiazdki wyszywane bajorkiem. Na prawej kieszonce znajduje się odznaka za XX lat w Służbie Narodu.
Bluza gabardynowa majora MO. Gwiazdki oraz belki wyszywane bajorkiem. Bluza uszyta w marcu 1984 roku.
Płaszcz wyjściowy letni oficera MO. Oznaki stopni wyszywane na pochewkach bajorkiem lub taśmą dystynkcyjną w zależności od rangi funkcjonariusza.
Płaszcz nieprzemakalny (podgumowany) funkcjonariusza MO.
Kurtka służbowa zimowa 3/4 tzw. "sołtysówka", noszona przez funkcjonariuszy MO i ZOMO w okresie zimowym. Oznaki stopni wyszyte na pochewkach nasuwanych na naramienniki.
Ortalionowa kurtka zimowa 3/4 z podpinką i kołnierzem. Wprowadzona do użytku pod koniec drugiej połowy lat 80. Przez długi czas używana w Policji do umundurowania wyjściowego i służbowego.
Bluza służbowa letnia zwana wiatrówką lub olimpijką. Zazwyczaj zakładana na gołe ciało.
Wiatrówka letnia z naramiennikami podporucznika MO przypinanymi na guziki.
Wiatrówka letnia z naramiennikami porucznika MO
Zimowy płaszcz sukienny MO. Noszony w okresie zimowym przez funkcjonariuszy MO i ZOMO jako płaszcz służbowy oraz wyjściowy. Oznaki stopni wyszywane bezpośrednio na naramiennikach.
Mundur polowy Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej - ZOMO. WZ. 5614. Egzemplarz uszyty na początku 1984 roku. To umundurowanie było w powszechnym użytku w okresie stanu wojennego, który wprowadzono 13 grudnia 1981r a zniesiono 22 lipca 1983r.
Mundur polowy Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej - ZOMO. WZ. 5614. Egzemplarz uszyty w 1985 roku. Wersja wzbogacona o szlufki do pasa głównego.
Mundur polowy Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej - ZOMO. WZ. 4627. Egzemplarz uszyty w 1986 roku. W odróżnieniu od poprzedniego wzoru wszystkie guziki są zakryte. Rękawy wzbogacone zostały o mankiety.
Kurtka "bechatka" munduru polowego MO i ZOMO. Wersja zimowa z odpinaną podpinką i kołnierzem. Wzór 5655, starszego typu uszyta z materiału w kolorze szaro-niebieskim. Na patce lewego rękawa naszywka z napisem MILICJA
Kurtka "bechatka" munduru polowego MO i ZOMO. Wersja zimowa z odpinaną podpinką i kołnierzem. Wzór 5655, nowszego typu uszyta z materiału w kolorze zielono-niebieskim. Na patce lewego rękawa naszywka z napisem MILICJA
Buty opinacze / skutery używane przez MO i ZOMO do umundurowania polowego oraz służbowego do spodni typu narciarskiego. Wersja letnia z traperem.
Buty opinacze / skutery, wersja letnia.
Buty opinacze / skutery, wersja zimowa, ocieplane futerkiem od wewnątrz.

Umundurowanie Policji RP
Bluza gabardynowa sierżanta Policji pionu prewencji z lat 1990-1995.
Bluza służbowa letnia - z materiału tropik funkcjonariusza Policji w stopniu komisarza innych służb Policji (szkoła Policji, służba administracyjna). Pochewki jak i patki wprowadzone w 1990r i obowiązywały do 1995r.
Bluza gabardynowa funkcjonariusza policji pełniącego służbę w komisariacie kolejowym. Bluza uszyta została w 1991 roku lecz ma przyszyte guziki z orzełkiem bez korony (najwyraźniej pozbywano się starych zapasów z okresu PRL).
Bluza gabardynowa wyjściowa Policji z pochewkami sierżanta oraz korpusówkami (patkami) pionu prewencji.
Bluza służbowa letnia "olimpijka". Na niniejszej bluzie nosi się znak identyfikacji indywidualnej (odznaka), imiennej, napis "POLICJA". Dopuszczalne jest także noszenie odznak: "Absolwenta Szkoły" i organizacji IPA. Podoficerowie i aspiranci zakładają do bluzy koszulę służbową niebieską (oficerowie służbową lub wyjściową).
Ortalionowa kurtka 3/4 z podpinką. Wprowadzona do użytku pod koniec drugiej połowy lat 80. Przez długi czas używana w Policji do umundurowania służbowego a także wyjściowego. W okresie zimowym nosi się z podpinką, latem bez podpinki. Przy występowaniu w ubiorze służbowym kurtkę nosi się z pasem głównym.
Płaszcz wyjściowy całoroczny w kolorze błękitnoszarym, dwurzędowy. Na ramionach znajdują się naramienniki, rękawy zakończone patką przypinaną na guzik z wizerunkiem orła w koronie. Na lewym rękawie znajduje się naszywka półokrągła tzw. "łuczek" z napisem POLICJA. Noszony przez funkcjonariuszy Policji do umundurowania galowego i wyjściowego. Przeznaczony głównie dla oficerów starszych oraz dla członków orkiestry i kompanii honorowej Policji.
Płaszcz wyjściowy letni oficera policji. Obowiązujący w okresie przejściowym (1990-1995).
Mundur ćwiczebny - polowy "moro" wzór 4636 z pochewkami starszego sierżanta Policji. Egzemplarz z 1993 roku. Jest to mundur używany w okresie przejściowym przez funkcjonariuszy Policji. Wszystkie guziki kryte, na lewym rękawie znajduje się naszywka z napisem "POLICJA" oraz jedna kieszonka. Na przedniej części bluzy 4 kieszenie: dwie na piersiach i dwie poniżej. Na plecach wszyty ściągacz.

Mundur ćwiczebny "moro". Powszechnie używany przez służby patrolowo-interwencyjne i w Oddziałach Prewencji Policji. Na patce kieszeni lewego rękawa naszyty odblaskowy napis POLICJA oraz na plecach. Z tyłu na wysokości bioder wszyty ściągacz.
Kurtka ortalionowa przeciwdeszczowa w kolorze czarnym. Na lewej górnej kieszeni naszyty napis POLICJA oraz na plecach. W chłodniejsze dni pod tymi kurtkami nosi się ocieplacze bezrękawniki.
Kurtka ćwiczebna z podpinką. Występują dwie wersje tych kurtek: z napisem "POLICJA" na plecach lub bez napisu.
Kamizelka ostrzegawcza z elementami odblaskowymi przeznaczona dla funkcjonariuszy Policji. Używana głównie przez funkcjonariuszy ruchu drogowego oraz prewencji podczas pełnienia obowiązków w warunkach pogodowych ograniczonej widoczności. Przepisy dopuszczają noszenie kamizelek do odzieży cywilnej podczas pełnienia czynności służbowych. Na plecach i na lewej piersi znajdują się naszywki z napisem "POLICJA".
Koszula służbowa z logo nieistniejącego już 1 Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego w Warszawie. Wydział ten funkcjonował w Stolicy od 01.01.1999r do 30.06.1999r. Były 3 takie wydziały, które działały na terenie Warszawy w tym samym czasie i każdy miał inny teren działania... WPI1 i WPI2 na terenie lewobrzeżnej Warszawy, a WPI3 na terenie Pragi w Warszawie. Podziękowania za informację na temat tego wydziału kieruję pod adresem klubowego Kolegi Dariusza..
Kamizelka pikowana - ocieplacz, bezrękawnik. Na plecach naszyty odblaskowy napis POLICJA.
Sweter służbowy policji. Przepisy ubiorcze dopuszczały noszenie tego elementu umundurowania jedynie na terenie jednostki. Swetry te zostały wyparte przez nowsze.
Spodnie ogrodniczki - kombinezon przeciwdeszczowy.
Spodnie służbowe do trzewików. Są to spodnie nowego wzoru wprowadzone do użytku na mocy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie umundurowanaia policjantów z dnia 20 maja 2009r. Na dole spodni jest wszyta patka umożliwiająca regulację szerokości dołu nogawek. Wzdłuż szwów bocznych na całej długości spodni jest wszyta lamówka odblaskowa w kolorze srebrnym. W przedniej części spodni na wysokości kolan znajdują się wzmocnienia z tkaniny zasadniczej. Na bokach nogawek się naszyte kieszenie z patkami zapinanymi na napy. Na patkach jest umieszczony napis "POLICJA" w kolorze srebrnym.
Koszula służbowa letnia. Wprowadzona do użytku na mocy Rozporządzenia MSWiA w sprawie umundurowania policjantów z dn. 20 maja 2009r. Koszule nosi się bez krawata.
Koszula służbowa z długim rękawem. Wprowadzona do użytku na mocy Rozporządzenia MSWiA w sprawie umundurowania policjantów z dn. 20 maja 2009r. Koszule nosi się bez krawata.
Kurtka służbowa letnia nowego wzoru. Wprowadzona do użytku na mocy Rozporządzenia MSWiA w sprawie umundurowania policjantów z dn. 20 maja 2009r.

Design by flankerds.com